Városlista
2025. október 18, szombat - Lukács

Hírek

2012. Február 02. 18:59, csütörtök | Belföld
Forrás: Csengey Dénes Kulturális Központ

Csengey Dénes Kulturális Központ

Csengey Dénes Kulturális Központ

Csengey Dénes Kulturális Központ a neve a művelődési háznak 2012. január 20-tól

Hajdú János, Paks város polgármestere közleményben méltatta a fiatalon elhunyt írót, politikust.

"Egy új városi értékszemlélet következménye a névadás.
Csengey Dénes azok közé az emberek közé tartozott, akiket a tiszta, elvi, már-már naivságba hajló politizálás jellemzett. Nemzeti érdekek határozták meg gondolkodását, tetteit. Ő volt az a fiatal, bölcs tanár, aki biztos eligazodási pontokat mutatott abban a bonyolult társadalmi-politikai helyzetben, amit rendszerváltásnak nevezünk, és nem csak a régi rendszer bírálatában.
Írásaival, parlamenti felszólalásaival, fiatalos lendületével, munkabírásával örökérvényű példát adott politikusoknak, íróknak, átlagembereknek egyaránt. Nem kényeskedett, nem szégyellt országos ügyek mellé állni. Vállalni a tévedések veszélyeit, a közélet küzdelmeit. Tudta, az országnak erre volt szüksége. Ezelőtt a magatartás előtt hajtunk fejet. Szeretnénk, ha ez az önzetlen szemlélet valamilyen formában visszatérne az országban, a közéletben!"


Csengey Dénes 1983-ban végzett a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen magyar-történelem szakon. A Fiatal Írok József Attila Köre titkáraként is tevékenykedett, 1988-tól haláláig (1991) a Hitel című folyóirat munkatársa. 1985-ben részt vesz a magyar politikai ellenzék monori találkozóján, majd 1987-es lakitelki találkozón. A találkozó után nyolc társával megalapította a Magyar Demokrata Fórumot, melynek 1990-től országgyűlési képviselője.

Művei:

„…és mi most itt vagyunk”
Esszék. Bp.: Magvető Kiadó,1983.

Gyertyafénykeringő.
Elbeszélések, hangjáték.
Bp.: Szépirodalmi Kvk.,1987.

A kétségbeesés méltósága.
Esszék.
Bp.: Magvető,1988.

Mélyrepülés
Cseh Tamás előadásában.(Hanglemez.)
Bp.: Hungaroton,1988.

Találkozások az angyallal:
Egy történész magánfeljegyzései. Regény.
Bp.: Szépirodalmi Kvk.,1989.

Mezítlábas szabadság
Esszék, beszédek 1984-1989. Bp.:Püski Kvk.1990.

Szegényen szabadon, szeretetben
válogatás Csengey Dénes írásaiból
Szerk. E. Román Kata. Bp.:[Heti Válasz],2003.

Kép forrás: paksihirnok.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 18. 08:08, szombat | Belföld

KSH: a bruttó átlagkereset 683 300 forint volt, 8,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

A bruttó mediánkereset 563 400 forint volt.

2025. Október 18. 08:06, szombat | Belföld

Orbán Viktor: nem is nagyon volt más lehetőség, mint hogy Budapesten tartsák az amerikai-orosz találkozót

Nem is nagyon volt más lehetőség, mint hogy Budapesten tartsák az amerikai-orosz találkozót

2025. Október 18. 08:06, szombat | Belföld

Budapesti békecsúcs - Donald Trump: Magyarország biztonságos ország

Magyarország biztonságos ország, és Orbán Viktor miniszterelnök tevékenységének köszönhetően nincsenek olyan problémái, mint más államoknak