Városlista
2026. március 5, csütörtök - Adorján

Hírek

2011. Augusztus 08. 07:19, hétfő | Belföld
Forrás: HírTV

Két napjuk maradt, hogy bezúzzák a szennyezett termést

Két napjuk maradt, hogy bezúzzák a szennyezett termést

Keddig kell bezúzniuk a gazdáknak a GMO-val szennyeződött kukoricát. A termelők hektáronkénti 360 ezer forint fix kártérítést kapnak az államtól.

Az érintettek attól tartanak, hogy a megmaradt termésüket is meg kell majd semmisíteniük, ha a szaktárca a szennyezett kukorica 400 méteres vonzáskörzetében lévő földeket is fertőzöttnek minősíti.

A termelőknek legkésőbb keddig kell megsemmisíteni a genetikailag módosított szervezetekkel szennyezett vetőmagból kikelt termést. A kormány a gazdák kárpótlására négymilliárd forintot különített el.

Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára kijelentette: „valamennyi érintett termelő, aki engedményezési szerződést köt az állammal, az jogosult a kártérítés iránybevételére 360 ezer forint hektáronkénti értékben”.

Tóth István 22 hektáron termelt kukoricát, ennek több mint fele szennyeződött. Évek óta használta a külföldről hozott vetőmagot, eddig nem volt vele probléma. Az idei lett volna az egyik legjobb termése.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szerint több évre visszamenőleg is meg kellene vizsgálni az importált vetőmagok minőségét, és inkább a hazai termelést kellene erősíteni.

Obreczán Ferenc főtitkár úgy fogalmazott: „nem értjük, nem tudjuk elfogadni, hogy miért hoztak be külföldről, európai uniós országból, Romániából és unión kívüli országokból vetőmagot. Magyarországon volt elegendő kukorica-vetőmag”.

A kormány még nem döntött a GMO-val szennyezett kukoricatáblák 400 méteres vonzáskörzetében lévő termések sorsáról. (pr)

hírTV

Címkék: termés

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 05. 14:56, csütörtök | Belföld

Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt.

A nemzetközileg elismert zeneszerző, producer és előadó, Leslie Mandoki ismét jelentős sporttörténeti zenei projekt élére állt

2026. Március 05. 11:00, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: Nem emelnek árat az oroszok

Magyarország garanciát kapott arra, hogy Oroszország a nemzetközi energiaválság ellenére változatlan áron szállítja le a hazánk ellátásához szükséges földgázt és kőolajat

2026. Március 05. 10:00, csütörtök | Belföld

Ismét az ATV-nek adott interjút Orbán Viktor

Nem lesz vita Magyar Péterrel, \"a Tisza Párt elnöke nem szuverén ember, az ukránok és a brüsszeliek tartják a markukba és ilyen emberrel nem vitázunk\".

2026. Március 05. 08:00, csütörtök | Belföld

Kapitány István: a magyar középvállalatokat, start-upokat fogjuk támogatni

A Tisza Párt az összeszerelő üzemek helyett a magyar középvállalatok és a start-upok támogatását helyezi a középpontba - mondta a párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője szerdán Kistarcsán.