Hírek
2016. Szeptember 15. 07:30, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - fotó: illusztráció
Lépfenés szarvasmarhák Békésben - megelőzésre hívja fel a figyelmet a Nébih
A kérődzők lépfene elleni megelőző vakcinázására hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), miután szeptemberben két lépfene-gyanús szarvasmarha megbetegedés volt Békés megyében.
A hivatal szerdai közleménye szerint a beteg állatokat lépfene szempontjából magas kockázati besorolású legelőn legeltették. A két érintett csordában vágás az elmúlt időszakban nem történt, így jelenleg élelmiszerlánc-biztonsági kockázat nincs - szögezte le a Nébih.
A szeptember elején észlelt fertőzés feltételezett forrásának területét lezárták, az állatoknál megfigyelési zárlatot, forgalmi korlátozást, kötelező vakcinázást, illetve újabb megbetegedés esetén az érintett állatok kötelező gyógykezelését rendeltek el. A második esetet még vizsgálják, ha a betegséget a végső laboreredmények megerősítik, akkor ugyanezeket az intézkedéseket hajtják majd végre.
Kiemelték, hogy a lépfene járványkitörések elkerülése érdekében fontos a betegség által leginkább veszélyeztetett kérődzők (juh, kecske, szarvasmarha) megelőző vakcinázása, amihez állami támogatás is igénybe vehető.
A közlemény szerint 2014-ben 14 regisztrált, tavaly pedig 3 felderített lépfene járványkitörés volt.
A lépfene baktérium okozta állatbetegség, amely állatról emberre is terjedhet. A betegség állatról állatra közvetlenül általában nem terjed, az állatok legtöbbször legelés közben a takarmánnyal vagy a rossz minőségű vízzel veszik fel a baktérium rendkívül ellenálló, spórás formáját.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 20. 15:00, hétfő | Belföld
A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban
2026. Április 20. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Három hét van a plakátok eltávolítására
Még valamivel több mint három hetük van az országgyűlési választáson induló jelölteknek és pártoknak arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
2026. Április 20. 09:00, hétfő | Belföld
Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is
A hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok.
2026. Április 20. 08:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
