Hírek
2020. Október 07. 11:01, szerda |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Megdőlt a tavaszi napenergia-rekord október 4-én
Az ipari méretű napenergia-termelők adták a magyar áramtermelés 26,27 százalékát október 4-én a déli csúcsidőszak negyedórájában, ezzel új termelési rekordot állítottak fel, a korábbi április 16-án 22 százalék volt
- közölte a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir), az átviteli hálózat tulajdonosa, üzemeltetője kedden az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a legújabb termelési csúcs 1034 megawatt volt, amit október 4-én, 12 óra 15 perc és 12 óra 30 perc közötti negyedórában állítottak fel az 50 kilowatt feletti beépített teljesítőképességű magyarországi napenergia-termelők.
A közleményben rámutatnak arra, hogy a napenergia-hasznosítás tavasszal és ősszel a leghatékonyabb, mivel nyáron, ha túlmelegszenek a panelek, kevesebbet termelnek, alacsonyabb a hatásfokuk. A rendszerirányító szakértői nem zárják ki, hogy a következő hetek napsütéses déli óráiban akár új rekordok is szülessenek.
Kiemelték, az október 4-i, teljes napi bruttó termelésben a napenergia alapú termelés részesedése 7,3 százalék volt, ezzel a teljes napi felhasználás 5,8 százalékát adták. Ha a napsütéses órákat veszik figyelembe, vagyis a csillagászati naptár szerinti napkelte és napnyugta közötti időszakot, akkor ez az arány jóval magasabb, a bruttó termelés 14,35 százaléka, a teljes felhasználásnak pedig 12,16 százaléka, amit a nem háztartási méretű naperőművek adtak.
Ismertetik, hogy az 1935 darab, magyarországi ipari naperőmű összkapacitása októberre elérte az 1221,873 megawattot - az áprilisi előző rekord idején még csak 1016 megawatt volt - ezzel a villamosenergia-rendszer jelenlegi bruttó teljesítőképességének 12,57 százalékát adják, ez az arány várhatóan tovább nő majd.
A növekedés a háztartási szintű napenergia hasznosításban is dinamikus, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 2020 első negyedéves adatai szerint, ezeknek a kiserőműveknek az összteljesítménye eléri az 508 megawattot - közölte a Mavir.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 20. 15:00, hétfő | Belföld
A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban
2026. Április 20. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Három hét van a plakátok eltávolítására
Még valamivel több mint három hetük van az országgyűlési választáson induló jelölteknek és pártoknak arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
2026. Április 20. 09:00, hétfő | Belföld
Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is
A hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok.
2026. Április 20. 08:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
