Városlista
2025. december 4, csütörtök - Barbara, Borbála

Hírek

2019. Március 12. 07:27, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Tanítók napja - 150 éves az állami magyar nyelvű tanítóképzés

Tanítók napja - 150 éves az állami magyar nyelvű tanítóképzés

Ma ünneplik a tanítók napját, országszerte több rendezvényen idézik fel a 150 éves állami magyar nyelvű tanítóképzést.

Jászberényben, az Eszterházy Károly Egyetem kampuszán szakmai fórumot tartanak, a sárospataki kampuszon Örökség és megújulás mottóval szerveznek rendezvényt, Kecskeméten a Neumann János Egyetem Pedagógusképző Karán A tanítóképzés és a társadalmi mobilitás kérdései a 20. században címmel tartanak előadást és kerekasztal-beszélgetést.

A jubileumi ünnepségsorozat nyitányaként kitárja kedden kapuit az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar budai épülete. A szervezők interaktív séta keretében vezetik végig az érdeklődőket a földszinttől a padlásig. Az érdeklődők megcsodálhatják a tanítóképzés évszázados helyszíneit, az intézménytörténeti kiállítást, az évtizedekig rejtve maradó világháborús emlékművet, a régi, tanulásra hívó bronzharangot és a háborúban elpusztult csillagvizsgáló maradványait.

A 150 éves állami tanítóképzés mellett a 180 éves Nagykőrösi és Dunamelléki Református Tanítóképző Intézet megalapítására emlékeznek a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kara és a Ceglédi Tankerületi Központ, valamint az Észak-Budapesti Tankerületi Központ szervezésében a fővárosban.

A tanítóképző felállítását a báró Eötvös József nevéhez köthető népoktatási törvény írta elő. Az állami tanítóképzés kezdetének 150. évfordulója összekapcsolható egy másik fontos eseménnyel: 1958-ban jelent meg az a rendelet, amely a tanító- és az óvóképzést 1959-től felsőfokúvá tette, 2009-től pedig elindult az alapszakos kisgyermeknevelő képzés.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 04. 07:17, csütörtök | Belföld

A jövő év március-áprilisában kezdik a sorozatgyártást a CATL debreceni akkumulátorgyárában

Jövőre, az engedélyektől függően várhatóan márciusban vagy áprilisban megkezdődik a sorozatgyártás a CATL debreceni akkumulátorgyárában

2025. December 04. 07:16, csütörtök | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák

Hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák - jelentette be a honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán szerdán.

2025. December 04. 07:16, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: felszólítjuk Ukrajnát!

Felszólítjuk Ukrajnát, hogy szüntesse be Magyarország energiabiztonságának támadását, különös tekintettel arra, hogy az ukrán energiaimport egy jelentős része hazánkból érkezik jelenleg

2025. December 03. 07:43, szerda | Belföld

Lázár János: A MÁV-nak nincs saját forrása a nagy pályaudvarok felújítására

A következő időszakban ezer kilométer vasúti pálya felújítása kezdődhet el, az ehhez szükséges forrás maradéktalanul rendelkezésre áll