Városlista
2026. március 5, csütörtök - Adorján

Hírek

2025. Szeptember 19. 07:35, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Védelmi innovációs tanszék alakult a győri egyetemen

Védelmi innovációs tanszék alakult a győri egyetemen

A védelmi innovációval és a kritikus infrastruktúrák védelmével foglalkozó tanszéket hoztak létre a győri Széchenyi István Egyetem innovációs parkjában -

jelentette be a Honvédelmi Minisztérium haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a helyszínen.

Kutnyánszky Zsolt elmondta, a tanszék megalapításával Magyarországon újraindul a hadmérnök képzés, egyedülálló példát mutatva arra, hogyan lehet a honvédelem, az ipar, az innováció és az akadémiai világ erejét egy cél szolgálatába állítani.

Az államtitkár hozzátette, a modern világban a honvédelem nem csupán a fegyverekről és a haditechnikáról szól, legalább ugyanilyen fontossá vált a kritikus infrastruktúrák védelme, a kibervédelem és az informatika világa.

Azt mondta; kiemelt nemzeti érdek, hogy az energiaellátás, a közlekedési hálózatok, az egészségügy és a digitális rendszerek biztonságban legyenek, ezt szolgálja a most megalakult tanszék is.

A védelmi innovációs és kritikus infrastruktúrák tanszéknek otthont adó informatikai és villamosmérnöki kar dékánja, Ballagi Áron tájékoztatása szerint szakirányú továbbképzéseket indítanak (például védelmi innovációs szakmérnök, védelmi innovációs menedzser), emellett rövid képzéseket kínálnak (védelmi innovációs fejlesztő, gyártástechnológiai menedzser, védelmi projektmenedzser, pénzügyi és jogi ismeretek a védelmi szektorban, légi ipari autonóm rendszerek technológiája).

Szauter Ferenc tanszékvezető bemutatót tartott az egyetem védelmi fejlesztéseiről, virtuális valóságot alkalmazó megoldásokról, határfelügyeleti drón- és robotrendszerekről, valamint nyomtatott fegyveralkatrészekről.

Az épület előtt kiállították a Gamma Zrt. Komondor harcjárművét, amelyet az egyetem autonóm járműfunkciókkal szerelt fel, valamint a hatékonysági világcsúcsot elérő SZEnergy Team elektromos autót és egy Formula Student versenyautót.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 05. 11:00, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: Nem emelnek árat az oroszok

Magyarország garanciát kapott arra, hogy Oroszország a nemzetközi energiaválság ellenére változatlan áron szállítja le a hazánk ellátásához szükséges földgázt és kőolajat

2026. Március 05. 10:00, csütörtök | Belföld

Ismét az ATV-nek adott interjút Orbán Viktor

Nem lesz vita Magyar Péterrel, \"a Tisza Párt elnöke nem szuverén ember, az ukránok és a brüsszeliek tartják a markukba és ilyen emberrel nem vitázunk\".

2026. Március 05. 08:00, csütörtök | Belföld

Kapitány István: a magyar középvállalatokat, start-upokat fogjuk támogatni

A Tisza Párt az összeszerelő üzemek helyett a magyar középvállalatok és a start-upok támogatását helyezi a középpontba - mondta a párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője szerdán Kistarcsán.

2026. Március 05. 06:54, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter két ukrajnai magyar hadifogollyal tért haza Putyintól

A miniszter szerint nem kért cserébe semmit az orosz elnök.